Velikonoční tradice:
Škaredá středa- v tento den by se neměl nikdo mračit, jinak se bude mračit každou středu po zbytek roku.
Hry proti mračení
Hledání vajec- můžete hledat kdekoliv v domě na zahradě. Pokud si chcete zasoutěžit, poschovávejte barevná vajíčka, každý hledá vajíčka své barvy.
Velikonoční ťukání- Při této hře proti sobě stojí dva hráči, každý drží v ruce vejce a na povel špičkami vajec o sebe ťuknou. Ten, jehož vejce zůstane nepoškozeno, vyhrál.
Hoď vejce- Hráči stojí proti sobě a házejí si vejce. Ten kdo hodí, udělá krok zpět. Komu vejce spadne, prohrál. Vejce může být velké čokoládové, na tvrdo uvařené slepičí či syrové.
Zelený čtvrtek- v tento den se vaří jídlo ze zelených potravin (špenát, petrželka, zelí, kopřivy), pečou se také preclíky, placky a jidáše.
Jidáše
Suroviny
1 kg polohrubé mouky
30 g droždí
250 ml (i více) vlažného mléka
120 g másla
100 g cukru krupice
2 žloutky
sůl
1 vejce na potření
tekutý med
Postup přípravy receptu
- Z trochy mléka, mouky, lžičky cukru a droždí připravíme kvásek, který po vzejití přidáme do prosáté mouky s cukrem a špetkou soli, přidáme máslo a žloutky utřené do pěny, podle potřeby doplníme vlažným mlékem a vypracujeme hladké nelepivé těsto a necháme kynout na teplém místě.
- Z těsta si nakrájíme kousky, zakulatíme, uděláme tenké válečky (asi jako ukazováček), asi 20cm dlouhé a stáčíme do spirálek což je typický tvar jidášů nebo do esíček, uzlů,kuřátek,…
- Klademe je na pomaštěný plech nebo na pečicí papír, necháme ještě mírně vykynout, potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme ve vyhřáté troubě.
-
Po upečení ještě horké potřeme mašlovačkou rozehřátým horkým medem. Kdo ho nerad, posype jidáše moučkovým cukrem. Z této várky je asi 45-50 ks – samozřejmě záleží jen na vás, jak velké budete dělat – nám to vyhovuje takto.
Velký pátek- v tento den se držel půst a jedla se jenom ryba, taky se v tento den podle pověsti měla otevírat země a odkrývat schované poklady
Pohádka jak se podle pověsti otevírá na Velikonoce země (Krakonošské pohádky)
https://najserialy.to/serial/krkonosske-pohadky/s01e11
Bílá sobota- byla dnem pečení, pekly se mazance plněné tvarohem, sladké věnce a bochánky. Jako hlavní chod nesměla chybět nádivka. V tento den se také rozsáhle uklízelo. Chlapci pletli pomlázky z vrbových proutků a zdobila se vajíčka.
Barvení vajíček
Barvení lakem na nehty- Do mísy s teplou vodou nalijte trochu laku na nehty. Jemně promíchejte dřevěnou špejlí a do barevné hladiny namočte vyfouknuté nebo natvrdo uvařené vejce. Vyjměte a chvilku počkejte, než barva zaschne.
Kropenatá vejce- Vajíčka jako vždy ponoříte do vybraného barviva, necháte uschnout. Do misek si připravte dvě barvy, kterými po vejcích vytvoříte tečkování. Vezměte si starý kartáček na zuby a až budou vajíčka po barvení suchá, kartáček namočte do vybrané barvy a jemně s ním vejce poklepejte.
Barvení pěnou na holení- Nastříkejte pěnu na holení na dno misky, aby se vytvořila vrstva asi o 3 centimetrech. Pak na ni nakapejte několik teček potravinového barviva. Nepoužívejte více než 4 různé barvy. Mohly by se pak slít v nepěknou hnědou. Potom barvy trochu promíchejte špejlí nebo párátkem. Nakonec kutálejte skořápku v rovné linii přes barvu. Pak nechte 5-10 minut pěnu uschnout. Potom vezměte papírový kapesník nebo ubrousek a jemně skořápku očistěte a máme hotovo!
Boží hod Velikonoční je vždy v neděli a spadají sem tradiční buchty nebo typický beránek. Jedly se i klobásky a další masné výrobky. Scházelo se nejbližší příbuzenstvo.
Velikonoční pondělí- Jak známo, v tento den chlapci už od pradávna chodí s pomlázkami a proutěným košíkem a šlehají děvčata, aby neuschla. Recitují velikonoční básně a písně a za to dostávají koledu
Velikonoční koleda
Upletl jsem pomlázku,
je hezčí než z obrázku,
všechny holky, které znám,
navštívím a vymrskám,
než mi dají vajíčko,
vyplatím je maličko.
Koleda, koleda proutek z vrby,
mlsný jazýček mě svrbí.
Koleda, koleda holoubek
dejte něco na zoubek.
Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.